Nem csak az intézmények kapcsán megjelenő fejlesztési szükségletek, hanem a kistérség szintjén szükséges beavatkozások is megjelentek az adatlapokon, illetve a szakemberekkel és szülőkkel készített interjúkban. Ezek közül a legnagyobb csoportot a gyerekek számára biztosítandó, és jelenleg hiányzó szolgáltatások jelentik: nyári táborok, szervezett kulturális és szabadidős programok, sportolási lehetőség, művészeti képzés, korai fejlesztés, játszótér, gyermekorvosi ellátás, tanoda, egész napos oktatási forma, ovitej és gyümölcs program, kézműves táborok, Biztos Kezdet Gyerekház szolgáltatásai, bölcsőde, tehetséggondozás, gyógytorna, ifjúsági klubok – tehát a megfogalmazott szükségletek igen sokrétűek.. „ (Kistérségi tükör)
„Nyári napközi csak Biharugrán és Okányban van, a többi településen a gyerekek többsége ellátásokban és ingerekben egyaránt szegény környezetben ’lézeng’ a nyári szünidőben. Bár nyári étkeztetést csak Újszalonta nem biztosít, fontos megjegyezni, hogy a nyári étkeztetés több település esetében hideg ételcsomag biztosítását jelenti, azaz meleg ételt nem.” (Kistérségi tükör)
CÉL
Fő célkitűzés a gyerekek körében a szükségletekhez igazodó számú és jó színvonalú iskolán kívüli tanulási, sportolási és szabadidős tevékenységet biztosító szolgáltatások működtetése, melyek hozzájárulnak a „Legyen jobb a gyerekeknek” Nemzeti Stratégia célkitűzéseihez. Legfontosabb célkitűzés : „A szünidők idején szükséglet szerint igénybe vehető sokszínű programok biztosítása.”
PÁLYÁZATÍRÁSI SZAKASZ:
Felmerült probléma, annak megoldása:
Nem releváns.
MEGVALÓSÍTÁSI SZAKASZ:
TEVÉKENYSÉGEK
A tábor ideje alatt minden napra tartalmas szórakozást biztosítunk: elsősorban minden település saját helyi és természeti értékeink megismerése a cél, szem előtt tartva azt, hogy szükséges bevonni az érintett gyerekek szüleit is annak érdekében, hogy aktív szereplői lehessenek a gyerekeik harmonikus személyiségfejlődésének és képességeik kibontakoztatásának folyamatában, a társadalmi intézményekkel való együttműködésben. A táborokban vetélkedők, sportversenyek, környezetvédelmi témájú előadások, egészséges életmóddal kapcsolatos előadások, képzőművészeti foglalkozások várják a kikapcsolódni vágyó gyerekeket és szüleiket.
SZAKTERÜLETI ELEMEK A PROJEKTELEMEN BELÜL
(közoktatás, szociális, egészségügy, korai képességfejlesztés, közösségfejlesztés, foglalkoztatás)
közösségfejlesztés ,
szociális,
egészségügy
A TEVÉKENYSÉG MEGVALÓSULÁSÁNAK FOLYAMATA
A szülők tájékoztatásában a Kistérségi Humán Szolgáltató Központban lesz a legfőbb segítség, a náluk megjelenő kliensek bevonása, felkeresése kiemelkedő fontossággal bíró feladat – hiszen ők ismerik azokat a szociális és szociokulturális jellemzőket, melyek a program célcsoportját képző családokat jellemzi.
Azon családok, akik nem kerülnek a Humán Szolgáltató Központ látókörébe, a szülői értekezleteken juthatnak információhoz a program kapcsán.
Helyi sajtóban történő írásos tájékoztatókkal biztosítható az esélyegyenlőséget közvetítő nyilvánosság megvalósulása.
Célunk, hogy igényt ébresszünk bennük a tartalmas, igényes szabadidő hasznos eltöltésére, nagy hangsúlyt fektetve a közösségi életre. Szeretnénk kimozdítani saját környezetükből és sikerélményekhez juttatni őket. A program igen változatos, igazodik a gyerekek időmérlegéhez, mozgásigényeikhez, kielégíti kalandvágyukat. A táborozásra tervezett programelemek a gyerekek aktív részvételére és együttműködésére épül.
Sor-száma
Megnevezése
Leírása
1.
Kapcsolatfelvétel az oktatási intézményekkel, pedagógusokkal, Kistérségi Humán Szolgáltató Központtal
Személyes megkeresés, adategyeztetés, érintett gyermekek kiválasztása
2.
Kapcsolatfelvétel a szülőkkel
Csoportos és egyéni konzultáció, program ismertetése
3.
Előkészítő munkálatok
A programmal érintett pedagógusok és segítő személyek összehívása, programegyeztetés és feladat leosztás céljából
Árajánlatok bekérése a tevékenységekhez szükséges eszközök beszerzése és nyújtott szolgáltatások (pl.: étkeztetés) kapcsán
Külső partnerekkel kapcsolatfelvétel, program-időpont egyeztetés
Eszközbeszerzés, szerződések megkötése
4.
Tervezett tevékenységek megvalósítása
5 napon át háromszori étkezés biztosítása Egészséges táplálkozás elemeivel való ismerkedést szolgáló étkeztetés. Szociális készségek fejlesztése, étkezési szokások megszilárdítása mellett cél a gyermekek megfelelő táplálékhoz való juttatása.
1. nap: Játékos képességfejlesztés (iskolai készségek magasabb szintre juttatása játékos formában), önismeretet fejlesztő klasszikus közösségépítő játékok segítségével
2. nap: Kézműves foglalkozás, plakátok, rajzok készítése (kiállítás az elkészült művekből), közösségi népi, illetve sport játékok
3. nap: A település természeti, és kulturális örökségeinek megismerése, helyi könyvtár- és múzeumlátogatással egybekötve, környezetvédelemmel kapcsolatos előadás – Ki mit tud? A legsikeresebbek díjazása.
4. nap: Egészséges életmóddal kapcsolatos előadás – védőnő által, a témával kapcsolatos teszt kitöltése – legsikeresebbek díjazása, egészséges ételek készítése
5. nap: családi nap – közös élmények, sorversenyek, bográcsozás
Kerékpáros-és gyalogtúra a kistérség településein és települések között.
Békés megyén kívül szervezett tábor pl. Balaton.
5.
Elégedettség mérés
Nagy fontossággal bír a folytatás megtervezésénél, hogy olyan programok valósuljanak meg, amiben jól érezték magukat a résztvevők és épülésükre is szolgált.
6.
Nyilvánosság biztosítása
Helyi sajtóban megjelenő tájékoztatók, beszámolók készítése
A MEGVALÓSÍTÁSBAN RÉSZT VEVŐK ÉS TÁMOGATÓ PARTNEREK
önkormányzatok,
települési általános iskolák pedagógusai,
családsegítő munkatársai,
civil szervezetek,
a projekt munkatársai.
EREDMÉNYESSÉG
A célok teljes körűen megvalósultak-e
Azon cél, hogy a szünidők idején szükséglet szerint igénybe vehető sokszínű programokat biztosítsunk, teljes körűen megvalósult.
Minden tevékenység megvalósult-e
Minden tevékenység megvalósult.
Jó gyakorlat
Az első táborok szervezését nehezítette, hogy ezzel kezdődött meg a projekt tevékenysége, és komoly összefogásra és a családsegítő szolgálat munkatársaival való szoros együttműködésre volt szükség, mivel a táborokba való részvételre túljelentkezés volt.
A családsegítő szolgálat munkatársai nemcsak a túljelentkezés kezelésében segítettek, hanem a táborok tartalmában is, hiszen az igényeket ők gyűjtötték össze, és a táborok a helyi igényeket figyelembe véve kerültek megszervezésre.
A szervezés során a táboroztatás helyszínei bővültek (nem csak települési szintű táborok voltak, hanem a térségen kívüli is – Balaton).
A táborok tartalmaztak pályaorientációs elemet is (pl.: Kötegyáni seprűkötő mester, kis mesterségek találkozója Gyulán, halászat megismerése Biharugrán),
Prevenciós előadások,
Sportfoglalkozások,
Kézműves foglalkozások sokszínűsége,
Zenés, táncos foglalkozások lehetőségei.
A megvalósult projektelem hatása
A gyerekek a nyári szünetben tartalmas, kulturált környezetben tölthették az idejüket.
Nem várt eredmények és hatások
Nagyon nagy volt az érdeklődés, a gyerekek évről-évre visszavágytak a táborokba.
A projektelem indikátortáblája
MEGNEVEZÉS
TERVEZETT ÉRTÉK
MEGVALÓSÍTOTT ÉRTÉK
Megvalósult tábor száma
120
118
Résztvevők száma
720
1216
TÁMOGATÓ ÉS AKADÁLYOZÓ TÉNYEZŐK
A megvalósítást támogató elemek
A szervezést a települési önkormányzatok nagyban segítették.
A megvalósítás során felmerült nehézségek, konfliktusok, problémák (akár pl.: tervezési hiányosság), és azokra adott megoldások
A tervezésben nem szerepelt az alátámasztó dokumentumok listája, mivel hasonló jellegű projekt megvalósítására még nem volt szakmai tapasztalat.
A szükséges dokumentáció kialakítása (mind tartalmában, mind pedig formájában) a projekt megvalósítási folyamatának természetes része.
Ezen projekt szakmai folytatását jelentő jövőbeli pályázat összeállításánál már meg tud jelenni az adott projektelem megvalósítását igazoló dokumentum-listára vonatkozó konkrét javaslat.
Nehezítő tényező volt, hogy még alá sem volt írva a támogatási szerződés, amikor meg kellett kezdeni a szervezést. Ezen projektelemmel kezdődött a projekt, és nagyon kevés idő volt az előkészületi tevékenységekre.
A költségvetés alultervezett volt (pl.: ellátás a gyerekeknek, táboroztatók megbízási díja).
TAPASZTALATOK, JAVASLATOK
A projekt megvalósítása során nyert tapasztalatok, amelyekre nyomatékosan figyelni kellene egy jövőbeni pályázatnál
A pályázati adatlapon célszerű pontosan megfogalmazni, hogy a konkrét táborokkal kapcsolatos leírások csak ötletek, és azok módosíthatóak, bővíthetőek a helyi igényeknek megfelelően.
Egy jövőbeni projektnél további projektelemek lehetnének
Nem releváns
A megvalósítás során felmerült, de valamilyen ok miatt kihasználatlan lehetőségek, kapacitások
Nem releváns
FENNTARTÁS
A fenntartás szükségessége
A gyerekek kulturált időtöltéséhez ad teret , tehát a léte fontos a továbbiakban is.