A projekt hosszú távú közvetett célja, hogy csökkentsük a szegénységet, különösen a gyermekszegénységet, és a szegénység újratermelődésének átörökítését megelőzzük a „Legyen jobb a gyermekeknek!” Nemzeti Stratégia célkitűzéseivel összhangban.
A projektünk hosszú távú közvetlen célja, hogy a kistérségünk helyi közösségei – a gyermekek és szülők, a pedagógusok és más szakemberek, a civil szerveződések és az egyházak – partneri együttműködésben olyan helyi programokat indítsunk el, amelyek előkészítése és megvalósítása során kidolgozzuk a Nemzeti Stratégiához illeszkedő, valamint a helyi szinten rövid és hosszú távon elérhető prioritásokat, továbbá célokat a hosszú távú közvetett cél kistérségi szintű eléréséhez.
Projektünk rövid távú közvetlen célja, a helyi szükségletekre épülő gyermek- és ifjúsági politika kialakítása és megvalósítása, a gyermekeket és családjaikat érintő szolgáltatások összehangolása és fejlesztése, a kistérségekben élő gyermekek és gyermekes családok esélyeinek növelése érdekében. A programunk kiemelt figyelmet fordít Biztos Kezdet programok megvalósítására is, amelynek célja, hogy a szegénységben élő 0-5 éves gyerekek fejlődését segítse, a szülőket felkészítse a szülői szerepre, hogy ezáltal hozzájáruljanak a szegénység újratermelődésének megakadályozásához.
Projektünk közvetlen részcéljai, várt eredményei:
Elindítani a helyi szükségleteken alapuló térségi, intézményi és szolgáltatási fejlesztések megalapozását és megvalósítását, mely eredményeként a gyermekek, fiatalok és családjaik helyzete javulhat.
Megerősíteni a családok és a térségi szereplők részvételét a gyermekszegénység megelőzését és leküzdését szolgáló helyi/lokális stratégiai programok megalkotásában és megvalósításában.
A projekt egyik meghatározó várható eredménye, hogy hatására kistérségi szinten javul a gyermekeket és családjaikat segítő szolgáltatások minősége, eredményessége és elérhetősége.
A gyermekintézményekben, oktatási intézményekben javulnak a hátrányos helyzetű, szegénységben élő gyermekek részvételi, tanulási és továbbtanulási - ezen keresztül a szegénységből való kikerülésük – esélyei.
Fejlődnek a közintézmények és a szülők közötti együttműködések, megerősödnek azok rendszeres, szokásszerű és intézményes formái, a szülők és a kistérség teljes lakossága körében általánosabbá válik a tanulási ambíciókat erősítő támogatás.
Hatékonyabbá válnak a kistérségben működő, a gyerekeket segítő szolgáltatások, intézmények közötti munkamegosztás mechanizmusai, az intézmények és szakmai erőforrások kapacitás-kihasználásai, a különféle ágazatokhoz, intézményekhez tartozó szakemberek egymást segítő együttműködési formái
Javulnak a kisgyerekes családok egészségügyi ellátásának lehetőségei, az egészséges fejlődést és az egészség megőrzését biztosító szolgáltatásokhoz való hozzáférés esélyei
A gazdasági, kulturális, vagy egyéb okokból hátrányos helyzetben élő 0-5 éves gyerekek a lehető legkorábbi életszakaszban kapnak segítséget készségeik és képességeik kibontakoztatásához, fejlődéséhez, ezzel is felkészítve őket a közoktatási rendszerbe való sikeres belépésre és részvételre, hozzájárulva ezzel esélyeik javításához
A korai életkorban nyújtott szolgáltatások hatékonyan képesek bevonni és megerősíteni azokat a szülőket, akik esetében ez szükséges, annak érdekében, hogy aktív szereplői lehessenek a gyerekeik harmonikus személyiségfejlődésének és képességeik kibontakoztatásnak folyamatában, a társadalmi intézményekkel való együttműködésben.
A projektben további, a kistérség speciális helyzetére és szükségleteire reagáló célokat is megfogalmaztunk:
Célként fogalmaztuk meg a szülők ismereteinek bővítését a gyermek nevelése, gondozása témakörökben, ezzel is hozzájárulva az érintett családokból kikerülő gyermekek kiegyensúlyozott felnőtté válásához.
A kulturális, szabadidős lehetőségek, szolgáltatások bővítését.
Játszóudvarok számának növelését.
A gyermekek nyári elhelyezési lehetőségeinek bővítése.
Ezen célok teljes egészében összhangban állnak a tervezett tevékenységekkel.